Rakathon: hackathon proti rakovině

...první český heckathon proti rakovině...

První ročník hackathonu zaměřeného na odbornou problematiku nádorových onemocnění RAKATHON ukázal, že technologie mohou významně pomáhat jak odborníkům, tak i pacientům.

V kampusu Plzeňské 2. lékařské fakulty UK a FN Motol se ve dnech 11. až 13. dubna setkali nadšení programátoři, odborníci i organizátoři. Během tří dnů a dvou nocí intenzivně pracovali na inovativních řešeních v oblasti onkologie, navzájem se podporovali a sdíleli své znalosti.

Soutěžní týmy měly možnost pracovat pod vedením zkušených mentorů a přispět tak ke zlepšení péče o onkologické pacienty. Tři nejlepší týmy navíc získaly finanční podporu a možnost další spolupráce pod supervizí IT specialistů.

Na 28 týmů složených ze 2 až 4 členů čekal výběr z osmi výzev zaměřených na prevenci, diagnostiku a léčbu rakoviny. Tyto výzvy připravili odborníci z řad zdravotníků a IT specialistů. Mezi příklady zadání patřily například:

  • Rekurze – vytvořit pokročilý prediktivní model využívající data ÚZIS k odhadu rizika recidivy rakoviny prsu,

  • Kontinuum – navrhnout platformu, která umožní onkologům, chirurgům, patologům a radiologům sledovat jednotlivé fáze léčby pacienta (např. biopsii, zobrazovací vyšetření, operaci, dispenzarizaci) a efektivně mezi sebou sdílet informace,

  • nebo RadMan – vytvořit systém, jenž pomůže oddělením nukleární medicíny efektivně řídit použití radiofarmak.

I díky účasti Fuck Cancer na této akci měli účastníci možnost získat cenný pohled také ze strany pacientů.

Celá akce z rukou imbui.com se konala pod záštitou prezidenta republiky, ministra zdravotnictví ČR, České onkologické společnosti a primátora hlavního města Prahy, ve spolupráci s 2. lékařskou fakultou UK a Onkologickou klinikou FN Motol.

Odborná porota vybrala šest týmů, které byly oceněny:

Hlavní cenu poroty získal tým Pixel predators za řešení výzvy RadioProtect. Ta měla za úkol vytvořit automatizovaný systém pro vyhodnocení rizika toxicity radioterapie pro zvýšení bezpečnosti pacientů při ozařování.

Na druhém místě letošního Rakathonu se umístil tým Hledám tým s výzvou OnkoApp. Cílem výzvy OnkoApp bylo vytvořit aplikaci pro onkologické pacienty, která by jim usnadnila léčební proces. Tým vytvořil v rámci výzvy aplikaci, která propojuje lékaře a pacienty. Lékařům aplikace pomáhá tvořit léčebný plán a zároveň pacientům poskytuje přímý vhled do průběhu jejich léčby.

Třetí místo obsadil tým IOC s výzvou Rekurze. Na základě dat ÚZIS členové týmu vytvořili predikční systém, který odhaduje pravděpodobnost relapsu karcinomu prsu u pacientek v remisi.

Cena společnosti AstraZeneca byla udělena týmu Šortky, který ji získal s výzvou Kontinuum. Tým vytvořil v rámci výzvy platformu pro lékaře, která usnadní organizaci a vedení multioborových setkání lékařů nad případy pacientů.

Cenu společnosti Novartis získal opět tým IOC za práci na výzvě Rekurze, kde vytvořil predikční systém pro odhad rizika relapsu karcinomu prsu u pacientek v remisi na základě dat ÚZIS.

Cenu hackerů, o níž rozhodli samotní účastníci hlasováním, obdržel tým Commited to Care za řešení výzvy RadMan. Jejich systém optimalizuje objednávání pacientů i radiofarmak pro oddělení PET scannerů.

Ceny předávali MUDr. Petr Polouček, MBA z FN Motol, děkan 2. LF UK prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., Aleš Dohnal, MUDr. a Alina Pirshtuk z onkologické kliniky FN Motol.

Děkujeme za empatii a vůli pomáhat technologiemi!

Více o projektu naleznete na www.rakathon.cz