Společně proti rakovině

Měsíc boje s rakovinou vyvrcholil na nedělním utkání na Slavii společně s Fuck Cancer

Společně pro dobrou věc!

Že sport a nemoc nejdou dohromady? Naopak!

Letos je to již 20 let, co Slavia přímo podporuje onkologické pacienty a jejich blízké a navazuje tak na dlouholetou tradici klubu, která si na pomoci vážně nemocných zakládá. Při této příležitosti se klub Slavie rozhodl podpořit i náš projekt Fuck Cancer a to nejen tím, že umožňuje již druhým rokem našim Heroes sledovat zápasy zdarma, ale právě tuto neděli nám předali šek v hodnotě nádherných 100 000,- Kč jako projev empatie.

Úvodního nástupu se účastnili nejen hráči, kteří nastoupili v našich krásných levandulových cylindrech od značky Tonak, ale zároveň zápas uvedli i naši tři Heroes z řad sportovců, které nemoc a určité handicapy po léčbě nezastavily, ale naopak je posunuly ještě dál (Věrka Závorková, Petr Svatoš, Jan Trávníček - více o nich se dozvíte níže). A aby toho nebylo málo, tak je na trávník doprovodili i hvězdy seriálu Smysl pro tumor- Alžběta Malá a Filip Březina.

Šířili jsme osvětu

Ještě před samotným zápasem nás fotbaloví fanoušci mohli vidět před stadion, kde jsme měli svůj nafukovací cylindr a šířili osvětu. Setkali jsme se tu také s naším spřáteleným Českým registrem dárců krvetvorných buněk, kde probíhal nábor nových členů. Mezi nové dárce krvetvorných buněk se řadí i naše aktivní členka týmu Zuzka a zároveň i hlavní hrdina seriálu Smysl pro tumor Filip Březina a mnoho dalších mladých lidí, kteří jsou ochotni nabídnout pomoc těm, kteří pomoc potřebují. Děkujeme.

Naši Heroes sportem žijí

Příběhy neobyčejných sportovců a hrdinů, kteří se střetli s rakovinou. Všichni tři doslova „žili sportem“ i před onemocněním. Sportování v nich vybudovalo vášeň, silnou mysl a odhodlání, které jim pomohlo čelit těžkým životním zkouškám. Jak dokáže střet se závažnou nemocí vyburcovat k dosažení nových cílů?

Věra Závorková

Věrka se narodila 5. listopadu 1995 v Kolíně. Její život se zásadně změnil v roce 2009, kdy jí byla teprve v jejich 14 letech diagnostikována rakovina kosti v levé noze. „Léčba bohužel nebyla úspěšná, zhoubný nádor z kolene nešel vyoperovat, a tak jsem musela podstoupit amputaci levé nohy nad kolenem,“ vzpomíná Věra, která v tu dobu kvůli riziku metastáze bojovala o přežití. Před diagnózou byla aktivní atletka, která musela kvůli nemoci kompletně přehodnotit svůj sportovní život a vzdát se něčeho, co tak milovala. Po amputaci nohy se s pomocí robotické protézy a nezlomné vůle vrhla do plavání. Tato změna jí otevřela nové možnosti a nastavila nové sportovní cíle. Navzdor
svému handicapu začala závodně plavat. „Plavání mě zaujalo, pohltilo a í díky tomu jsem se začala cítit zase jako plnohodnotný a běžný člověk,“ popisuje Věra, která postupem času ukázala, že ji v jejich snech nic nezastaví. Věra se nejenže dokázala vrátit ke sportu, ale i po tak závratné životní zkoušce pokračuje ve svých snahách a jako profesionální plavkyně dosahuje mimořádných výsledků. „Byla jsem malá holka s velkým snem, který se pomalu, ale jistě stává skutečností. Někdy jsou ty cesty k cíli klikaté a trnité, ale já jdu dál a uvidíme, co mne vše v budoucnu čeká. Cíl mám však jasný – paralympiáda,“ dodává Věra. Její příběh je inspirací pro mnohé, ukazuje, že je možné překonávat i ty nejtěžší životní překážky s odvahou a optimismem, a stát se úspěšným ve světě sportu i přes značné fyzické omezení.

ÚSPĚCHY

 • Jihlavský Ježek 2014 - Závody, kde začala ukazovat svůj mimořádný talent a soutěživost.
 • Závody v Kutné Hoře 2014 a 2015 - Účast v této soutěži odstartovala její závodní kariéru.
 • Czech Para Cup 2023 – Na těchto závodech v Praze získala 3. místo na 50m motýlem, 5. místo na 400m kraul a 7. místo na 50m kraul s novým osobním rekordem.
 • Závody ve Strakonicích – Vybojování 1. místa na 50m kraul s novým osobním rekordem a 2. místo na 50m motýlem.
 • Světové Hry v Thajsku, Prosinec 2023 – Významný úspěch ziskem dvou bronzových medailí a dalších významných umístění, včetně čtvrtého místa na 50m kraul.

Petr Svatoš

Petr Svatoš, narozený 31. srpna 1990 v Chrudimi, od dětství miloval fotbal a stolní tenis. Ve 12 letech mu však život změnila diagnóza Ewingova sarkomu, nádoru kosti. Následovala intenzivní léčba, včetně chemoterapie, operace a ozařování, které mělo fatální vedlejší účinky na jeho schopnost chůze. „V tu chvíli jsem si začal uvědomovat, že moje další cesta životem už bude na čtyřech kolech. Toto zjištění pro mě bylo v prvních chvílích velmi těžké. Naštěstí jsem měl okolo sebe velkou oporu v podobě rodiny a kamarádů, kteří mi obrovsky pomohli,“ popisuje tehdejší střet s novou realitou Petr.

Přes tyto výzvy Petrův bojovný duch neochabl. Rehabilitace a podpora rodiny, přátel a trenérů mu pomohly nejen přizpůsobit se novému životnímu stylu, ale také mu daly nový směr ve stolním tenisu. „Po absolvování vysoké školy jsem se rozhodl zaměřit veškerou svou snahu k jedinému cíli a to, kvalifikace na Paralympijské hry do Tokia. To se mi nakonec s velkou dávkou štěstí podařilo a byl to
pro mě v tu chvíli splněný sen,“ říká. Petrovo úsilí a obrovská vůle ho na Paralympijských hrách v roce 2021 skutečně dovedly k zisku bronzové medaile. „I když mi život přichystal mnoho překážek, tak jsem se vždy snažil ke všemu přistupovat pozitivně a hledat na všem to dobré. V neposlední řadě věřím, že můj příběh může motivovat další, které osud svedl na podobnou životní cestu,“ dodává Petr, neskutečný bojovník a inspirace nejen pro další
sportovce.

ÚSPĚCHY

 • Bronzová medaile na Paralympijských hrách 2021 v Tokiu – Úspěch v kategorii družstev ve stolním tenise.
 • Reprezentace České republiky – Od roku 2013 je Petr členem české paralympijské reprezentace ve stolním tenise a pravidelně soutěží na mezinárodních turnajích.
 • Účast na mezinárodních soutěžích – Petr se účastnil řady mezinárodních soutěží, kde reprezentoval Českou republiku a dosáhl na medailové pozice.

Jan Trávníček

Jan Trávníček, rodák z Plzně, narozený 20. května 1976, prožívá život plný horolezeckých dobrodružství, což potvrzuje jeho úspěšné zdolání pěti osmitisícovek z pěti pokusů. Vedle své horolezecké vášně se věnuje také geodézii, učitelství a má blízko k různým sportovním aktivitám. Honzova cesta je pozoruhodná nejen kvůli jeho úspěchům v horolezectví, ale také díky jeho soukromému zápasu s rakovinou močového měchýře. S touto nemocí nyní žije dle jeho slov v příměří, což mu přineslo nové perspektivy a podněty pro osobní růst. „Musel jsem se naučit s tím pracovat, plánovat vše tak, aby mě léčba co nejméně omezila v tom, co dělám. Hodně důležitá je psychika. Když se v tom začnete moc patlat a říkáte si, že je to hrozné a že možná brzy umřete, je to špatně. Než sedět doma a užírat se, raději vyrazím na nějaký trek,“ svěřuje se Honza.

Jeho otevřenost na téma rakoviny vyzařuje naději a nabízí podporu ostatním, kteří čelí podobným výzvám. Honzův životní příběh ukazuje, že díky skromnosti, statečnosti a pevné vůli je možné překonat jakékoliv překážky, ať už jsou fyzické či duševní povahy.

ÚSPĚCHY
Zdolání pěti osmitisícovek:
 • 3. 6. 2009 dosažen vrchol Gasherbrum I 8068 m.n.m.
 • 29. 4. 2011 dosažen vrchol Manaslu 8163 m.n.m.
 • 6. 5. 2012 dosažen vrchol Annapurny 8091 m.n.m.
 • 27. 6. 2014 dosažen vrchol K2 8611 m.n.m.
 • 7. 10. 2016 dosažen vrchol Cho Oyu 8201 m.n.m.
Ještě pár záběrů z naší společné krásné akce
Foto: David Havlíček, SK Slavia Praha, osobní archivy našich Heroes, ...